Ahojte!
Moje meno je Lukáš, som východňar a som „vo švece“. Spisovne čítaj „vo svete“. Už od malička ma stále zaujímalo spoznávanie nových zákutí malého Slovenska, čo neskôr prerástlo do spoznávania aj väčšieho objektu – do spoznávania šveta. Ako som rástol a dospieval, objavoval som v sebe vášeň v cestovaní a objavovaní. Vášeň spoznať to, čo je za ďalším plotom.

Čo mám vyštudované?

V máji roku 2016 som úspešne ukončil magisterské štúdium na Akadémii Policajného zboru v Bratislave v odbore Bezpečnostno-právna ochrana osôb a majetku. Bolo to trocha o bezpečnosti a troška viac o právnych predmetoch. Štúdium som mal veľmi rád, avšak ako roky pribúdali, niečo mi vravelo, že ešte pre mňa nenadišiel čas sa usadiť a budovať rodinu a kariéru.

Čo všetko mám za sebou?

Medzi jednotlivými ročníkmi vysokej školy som takmer každé leto bral nohy na plecia a vydal sa do zahraničia, či už s kufrom alebo s batohom. Asi prvý väčší výlet,na ktorý si spomínam bol vlakový eurotrip cez 8 krajín za 14 dní v roku 2012. O dva roky na to som vycestoval za prácou do Chorvátska, kde som sa ocitol na pozícii recepčného v stanovom mestečku. Nasledujúci rok sme sa už so spolužiakmi rozhodli vybrať sa do USA v rámci programu Work and Travel. Vďaka tomuto programu sme mohli v Spojených štátoch legálne pracovať 3 mesiace a následne zarobené peniaze investovať do spoznávania krajiny. To som si neskôr aj zopakoval a precestoval nie len východné pobrežie, západné pobrežie ale v lete 2018 už ako turista aj juh Spojených štátov amerických. Suma sumárum, navštívil som už 25 amerických štátov.

Ešte počas spomínaného štúdia som sa zúčastnil aj európskeho programu Erazmus na partnerskej vysokej škole v Prahe. Začiatkom roka 2018 som sa s jedným batohom vybral aj na návštevu africkej Kene a Tanzánie, ktoré sme spoznávali „na vlastnú päsť“. Mimo týchto väčších spoznávačiek často podľahnem čaru lacných leteniek nízko-nákladových spoločností a zabehnem na pár dní do jednej z metropol.

Za svoj najväčší míľnik v cestovateľskej kariére však považujem splnenie si predsavzatia na rok 2018, kedy som počas 365 dní navštívil 5 svetadielov.

Ako si zarábam na cestovanie?

Moja práca je zatiaľ 100% offline. Nenarodil som sa s citom pre programovanie, webdesign a rôzny predaj cez e-shop. Ako som spomínal, rád spájam spoznávanie jednotlivých krajín s legálnou možnosťou zárobku v nej. Prídem, odpracujem, zarobené miniem, spoznám. Som nedigitálny nomád? Zatiaľ mi tento kolotoč celkom vyhovuje a v súčasnosti sa nachádzam v Austrálii vďaka pracovným vízam na 1 rok. Ak sa ale nachádzam na slovenskej pôde, tak ma najčastejšie môžeš stretnúť na nejakom koncerte alebo festivale, keďže mojou pozíciou, ktorej sa venujem na živnosť, je pozícia „stage/event technik“. Zjednodušene – technická pomoc pri príprave, výstavbe a samotného chodu konferencie, výstavy, koncertu, či festivalu. Vďaka tejto práci sa často krát dostanem do zahraničia a jednou z mojich pracovno-spoznávacích ciest bola aj trojmesačná návšteva Kazachstanu v roku 2017.

Vitajte!

Tým, z vás, ktorí cestovať z hociakého dôvodu nemôžete, by som rád priniesol príbehy, zážitky a pohľady na danú krajinu aj cez fotografie. Tým z vás, ktorí cestovať chcete, chcem priniesť možno zopár inšpirácii a tipov. Každopádne, všetkým z vás chcem priniesť moje čerstvé pohľady na cestovanie, ktoré už podľa mňa nebude nikdy ako predtým…

Touto cestou vás teda vítam na mojom cestovateľsko-lifestylovom blogu www.vychodnarvosvece.sk, ktorý je najmä o tom čo som v tom švece videl a čo sa mi páčilo. Ale aj naopak, nepáčilo. Bude to niečo ako môj úprimný denník, v ktorom by som vás rád previedol cudzou zemou, opísal svoje pocity a obzrejmil ako daná krajina vyzerá, akú má kultúru, ako vonia, ako chutí…

S pozdravom

Váš Východňar vo švece.

1 Comment

Leave a Comment