“…vážené dámy a páni, v mene kapitána a celej posádky tohto letu Vás vítam na letisku Gold Coast v Austrálii. Lokálny čas je 7 hodín 45 minút ráno a teplota okolo 26 stupňov. Prajeme Vám príjemný pobyt a dúfam, že využijete služby našej leteckej spoločnosti aj nabudúce.”

…10 mesiacov skôr…

Je prelom rokov 2017 a 2018 a moje cestovateľské “ja” si túžilo dať skvelé predsavzatie na najbližších 365 dní. Dal som si dva a dve dokopy, premyslel všetko dopredu a v prvé sekundy roka 2018 som zo seba vyhŕkol vetu: “Navštívim 5 svetadielov za jeden rok!” V tom čase som netušil, či sa podarí vkročiť na všetkých päť, avšak vedel som to, že počas ďalšej zimy by som rád vymenil mínus 30 za plus 30 na teplomeri. A za takým niečim musím letieť až na druhú stranu sveta – do Austrálie. Píšem teda kamarátovi, s ktorým sme túto tému už preberali a v podstate sa zhodli, že by nebolo zlé si na pár mesiacov skúsiť plážový život. Vyhliadli sme si mesto Gold Coast na východnom pobreží krajiny. Netušíme zatiaľ, ako si tam ideme zarábať, no chuť zájsť si zasurfovať po práci je ohromná. A to aj keď sme zatiaľ v živote nestáli na surfe…

Obaja sme si obrázok tohto mesta nastavili ako tapetu na svojich notebookoch už začiatkom roka.

Poďme na to!

Po zhodnotení podmienok na získanie víz som sa ja rozhodol pre pracovné víza, kamoš si vybral študentské. Ak chceš ako Slovák získať pracovné víza do krajiny u protinožcov, potrebuješ v súčasnosti (rok 2018) mať: 

  • od 18 do 30 rokov (vrátane)
  • podporný list z Ministerstva vnútra SR
  • odštudované minimálne 2 roky na vysokej škole
  • certifikát o úrovni znalosti angličtiny
  • absolvovanú zdravotnú prehliadku (v prípade, že tvoj pobyt v niektorej z krajín na ich zozname prekročil 3 mesiace)
  • peniaze, peňeži, peníze a lóve (dokladovať 5000 austrálskych dolárov ako finančné krytie a ďalších 2000 ak nemáte spiatočnú letenku (cca 4375 €)

Pre viac informácii kontaktuj napríklad agentúru WSI Austrália (hoci aj na Facebooku) ako som to urobil aj ja. Za pomoc pri získaní víz si neúčtujú nič ale môžeš im pomôcť tým, že si cez nich kúpiš letenku, prípadne poistenie, z čoho oni dostanú províziu.

Podporný list z Ministerstva Vnútra SR

Každý rok sa vystavuje 200 takýchto podporných listov. Kvóta sa otvára vždy 1.júla. Žiadosť je potrebné odoslať na adresu Ministerstva a potom už len čakať pár dní. Ja osobne som odosielal 2.júla a čakal asi 10 dní. Pohodka.

Doklad o úrovni anglického jazyka 

Tu je možné vašu úroveň dokladovať tým, že ste študovali školu (rôzny počet rokov) po anglicky alebo sa musíte preukázať certifikátom z niektorého z testov CAE, IELTS, TOEFL, OET, PTE.

Ako si vybrať test?

Radím vám riešiť takýto kurz a test čo najskôr. V Bratislave a v podstate na celom Slovensku sa tie voľné miesta plnia rýchlo a môžete si v letnej sezóne na najbližší test počkať aj 2-3 mesiace. Ja som to koncom mája podcenil a IELTS a TOEFL (dva najznámejšie a asi najľahšie) už boli do augusta vypredané a tak som si ani neviem prečo vybral CAE. Vravím si, je až tretí v poradí tých testov, asi bude o to ľahší. Tak som sa hneď bez rozmýšľania registroval na skúšku v jazykovej škole International House Bratislava, zaplatil 188 €, plus doplatil 25 € za neskoršie prihlásenie a až potom si pozrel vzorové testy. Britská angličtina a test rozdelený na 4 časti a na dva dni mi už dopredu navodzovali husiu kožu a pocity úzkosti.

Prokrastinácia útočí…

Požičané knižky a materiály na učenie sa zapadli do dňa skúšok prachom a noc pred týmto dňom som radšej otvoril Youtube a pustil si videá typu: „Ako prebieha CAE test“ (a to som mal ísť túto noc aj na koncert z Bratislavy do Trenčína). Naozaj som sa dozvedel ako prebieha každá časť testu, ako komunikovať, ako počúvať, aké sú slohové útvary pri písomnej časti a ako ich treba napísať. Získané informácie som si napísal na asi dve a-štvorky a to bol môj jediný študijný materiál v čakárni. Inak bolo v čakárni 8 vystresovaných báb a ja. A ticho. A ich desiatky papierov. A moje dva. A moja káva.

Ten pocit, keď radšej zabehnem do Rakúska si pozrieť maják na Neusiedler See, než by som sa mal pripravovať na test.

Akonáhle som bol dotestovaný, bežal som domov. V ten deň som sa z Bratislavy odsťahovával a tešil sa na 2 mesiace v USA. Odlet som mal o 2 dni, naplánované to teda bolo všetko dokonale. V USA som sa potom v polovičke júla dozvedel aj úspešný výsledok – 182 bodov, známka C. Stačilo mi 147 bodov na účely žiadosti o víza. Inak k originálu výsledkov testu som sa dostal až v polovici augusta, treba počítať aj s týmto natiahnutím.

Zdravotná prehliadka

Bol koniec augusta a ja som mal v rukách všetky dovtedy potrebné dokumenty (všetko, čo nebolo v angličtine, bolo potrebné úradne preložiť). V tomto roku prvý krát zaviedli pre Slovensko online prihlasovanie a tak som všetky papierovačky musel naskenovať a po vyplnení všetkých formulárov a zaplatení 440 dolárov (cca 280 €) som konečne stlačil „ODOSLAŤ ŽIADOSŤ“. A keďže som niekde vo formulároch priznal aj to, že som strávil viac ako 3 mesiace v Kazachstane, tak ma hneď upozornili, že musím absolvovať zdravotnú prehliadku.

Zdravotná prehliadka na tieto účely musí byť vykonaná v certifikovanej ambulancii a cena je cca 300-350 €. Ja som bol v tom momente v USA a o pár dní som mal byť v Texase. Tak som si tam našiel takúto ambulanciu, zavolal a objednal sa. (vraj na Slovensku je taká ambulancia len jedna a to som nechcel riskovať čakanie) Objednali ma. Prehliadku som mal v Dallase, hodinu autobusom z centra v malej ambulancii, kde mi pozreli oči, zmerali tlak, váhu a výšku, vzali moč, buchli po kolene a povedali, že je všetko v poriadku a do týždňa budem mať všetko potvrdené v tom ich online systéme a mám už len čakať na víza. Toto za 350 dolárov amerických. Drahý sen je táto Austrália…

Nekonečné čakanie

Z USA som teda priletel domov a cesta do Austrálie bola plánovaná na 10. – 15. októbra. Kamarát už medzičasom svoje víza dostal, ja som bol však stále v očakávaní. V týchto mesiacoch je počet žiadateľov najvyšší a tak to trocha môže trvať, kým vám dajú „zelenú“ na odchod. Nakoniec bol práve desiaty október ten deň „D“ a ja som mohol oslavovať a začať riešiť všetky byrokratické papierovačky a kupovať letenky na svoj piaty kontinent v tomto roku.


Ide sa do Austrálie!!!

23.10.2018 – dátum odchodu do Prahy, odkiaľ sme mali let…

3 komentáre

Leave a Comment